Vyznáte se v sociálních dávkách?

Vyznáte se v systému sociálních dávek v České republice nebo se chodíte radit na Úřad práce? Protože zjistit, zda máte nebo nemáte na nějakou dávku nárok, to chce někdy docela hodně vyřizování.

Sociální dávka, kterou využívá snad každá rodina, která má děti, je rodičovský příspěvek a přídavky na děti. A už u rodičovského příspěvku mohou vzniknout první problémy, protože výši rodičovského příspěvku si musíte zvolit a záleží na tom, jak dlouhou dobu bude chtít být některý z rodičů na rodičovské dovolené. Už zdaleka neplatí, že doma musí zůstávat maminka, je čím dál více maminek, které se třeba půl roku po porodu vrací do práce a doma s dítětem zůstává tatínek.

děti

A pak tu máme příspěvek na dítě. Ten se odvíjí od věku dítěte a maximální věk dítěte, kdy můžete příspěvek pobírat je 26 let. Tenhle příspěvek je jednoduchý, protože zažádáte jednou a pak už je vše automaticky přes účtárnu ve vaší firmě. Čeho ale zcela legálně využívají obyvatelé příhraničí s Německem, pokud jeden z rodičů pracuje v Německu, je tzv. kindergeld a tady už vám čeština a návštěva Úřadu práce nebude stačit. Budete potřebovat vyplnit příslušné žádosti v německém jazyku a tady se bude hodit nechat si poradit a přeložit vše okolo kindergeld v Německu Preklady-nemeckeho-jazyka.

Dalšími příspěvky, o které, vzhledem ke stále rostoucím cenám v naší republice, bude žádat čím dál více lidí, jsou příspěvky na bydlení, případně jednorázové dávky ve finanční nouzi. Můžete také požádat o doplatek na bydlení.

děti

Není od věci zajít na Úřad práce a nechat si vysvětlit či přímo nechat si spočítat, zda nemáte nárok na nějakou sociální dávku. Pokud chodíte do práce, platíte daně a ocitnete se na hranici životního minima, je povinností státu zajistit vám kvalitu života a nejen vám, ale hlavně vašim dětem. Není důvod se stydět, ale je chyba nezjistit si všechny možnosti.