Deodoranty a antiperspiranty – škodí nám nebo ne?

Někdo z nás se potí víc, někdo méně, málokdo však už ví, že pot sám o sobě cítit není, ale když se spojí s bakteriemi v našem těle, potom už člověku dodá „charakteristickou vůni“, ať už patříte mezi lidi, kteří se potí méně nebo více, stalo se zvykem, a především u žen, ale v poslední době ve velké míře i u mužů, používat deodoranty nebo antiperspiranty.
tělové spreje AXE
V první řadě mezi deodorantem a antiperspirantem je rozdíl:
–        deodorant– omezuje tělesný pach způsobený potem
–        antiperspirant– ty už přímo snižují tvorbu potu, tím pádem mají bakterie menší možnost se s potem spojit.

Existuje však mýtus, že deodoranty i antiperspiranty způsobují rakovinu, kde se vzal a je pravdivý, nebo je to opravdu jen mýtus?
Ano jsou složené z chemie, součástí deodorantů a antiperspirantů je hliník, konkrétně hliníkové soli, alkohol, a další chemické látky, jednu dobu jsme mohli všude číst články o škodlivosti všech těchto látek při dlouhodobém používání, především se to týká onemocnění rakovinou prsu, tohle tvrzení je však opravdu přehnané, deodoranty i antiperspiranty působí jen určitou dobu a do těla se tím pádem dostane jen tak malý zlomek těchto chemických látek, že to možné opravdu není.
kosmetika pro muže
Pokud tomu přesto nevěříte, můžete si zakoupit deodorant nebo antiperspirant v bio prodejnách, které jsou složené pouze z přírodních produktů, především bylinek, a žádnou z výše uvedených chemických látek v nich nenajdete, tohle může být dobrým řešením i pro alergiky nebo lidi s hodně citlivou pokožkou.
Pokud máte dostatek času, můžete si vyrobit svůj vlastní deodorant nebo antiperspirant z vlastních bylinek a surovin, kterým už můžete zaručeně věřit, na internetu najdete spoustu návodů na jejich výrobu.
Každopádně nejen v létě, kdy je deodorant nebo antiperspirant nezbytností, je lepší ho používat, ať už z drogerie, z bioprodejny, nebo vlastnoručně vyrobený, lidé, kteří používají městskou hromadnou dopravu, by o tom mohli vyprávět.