Drsná země, jemná whisky

Když se řekne Ir, člověk si automaticky vybaví spíše podsaditého chlápka s rezatými vlasy, případně pihami. Populace v Irsku svého času díky emigraci silně klesala, ale dnes se vše v dobré obrací a lidé se do své země naopak vracejí. Dokonce je tam vyšší porodnost než ve zbytku Evropy. Irsko je i oblíbenou zemí pro ty, kdo se chtějí naučit anglicky a do toho si přivydělat. I když se zde mluví nejen anglicky, ale také irsky. Tento jazyk ale neovládá celá populace, jen její část. Také se říká, že jsou Irové díky své bodré a veselé povaze, muzikálnosti a lásce k pití blízcí Čechům. Češi se tam rozhodně většinou cítí dobře.

chata

Když se vylodíte v Irsku, dýchne na vás určitá melancholie. Je to ostrov, takže tam musíte trajektem nebo lodí nejlépe z Anglie, případně letět letadlem. Dost často tu prší, ale máte-li štěstí, chytnou vás jen drobné přeháňky a díky skoro neustávajícímu větru zase rychle uschnete. Ani nemá cenu vytahovat pláštěnku. Irsko je zemí mnoha barev. Hlavní barvou je zelená, která vévodí i svátku patrona země svatého Patrika. Ten se slaví nejen v Irsku, ale po celém světě. Právě díky mnoha emigrantům se stal skoro všude populární. A že Irové umí slavit! Tancem, hudbou, pitím, zpěvem. S Irem se nesázejte o to, kdo toho víc vypije. Dost určitě byste prohráli.

moře

Navštívit některou z místních hospod nebo některý zbarů je povinností. Určitě vás uchvátí jejich atmosféra, a když budete mít štěstí, bude hrát i živá hudba. Ta hraje po hospodách, ale i na ulicích často. Ochutnáte výborné silné pivo a dobrou whisky. Večer vám uteče, ani nebudete vědět jak.

Irsko má jednu zvláštnost, nevyskytují se tam vůbec žádní hadi. To je výhodou, když se pohybujete po skalnatých útesech a po vřesovištích. Člověk by je tam jinak v teplé letní dny očekával. Prý je z ostrova vyhnal právě jeho patron svatý Patrik.

Stravu na poznávacím zájezdě si vyberte již doma

Cestovky nám pro tento typ zájezdů nabízí výběr buď bez snídaně a bez celodenní stravy nebo polopenzi, případně jen snídani.
horský masiv
 
Cestování bez snídaně patří výhradně k cestování s poznávacími zájezdy. Tam si prostě kupujete jídlo na celý den sami. Ale zamysleli jste se před nákupem takového typu zájezdu, jak si uvaříte třeba kafe nebo čaj k snídani? Budete chtít ráno vyběhnout na ulici a shánět někdy i v brzkých ranní hodinách (podle toho, kterou pamětihodnost nebo horu navštívíte a jak dlouho k ní pojedete) šálek kávy nebo čaje? Nebo se vám chce tahat s sebou už do tak nadité tašky, kterou s sebou po různých hotelích na poznávacím zájezdu taháte, i ponorný vařič, který ovšem není zas až tak bezpečný (není novinkou, že si lidé v hotelu ve snaze ušetřit zapnuli ponorný vařič, dali do hrnku s vodou, zapomněli na něj a pak se z hotelového pokoje začal valit kouř dýmu. A to byste s sebou ještě museli táhnout plecháček nebo dokonce malý hrnec Takže ve výsledku je to se zaplacením zničeného hotelového zařízení vyšlo mnohem víc, než kdyby si vybrali zájezd se snídaní nebo si zašli na snídani do baru naproti hotelu.
 
Je tedy lépe si snídani sníst v klidu ráno v hotelu a potom se nasyceni vydat poznávat nové cíle a prožívat nová dobrodružství.
 
Polopenze je pro poznávací zájezdy nejlepší. Ráno se v klidu nasnídáte, oběd si můžete koupit na výletě v městě nebo ve vysokohorském středisku a večeři budete mít zajištěnou znovu v hotelu, kde budete spát.
lisabon přístav
 
Pokud byste měli zájezd jen se snídaní, počítejte s tím, že kupované večeře v restauraci mimo hotel budou podstatně dražší, než kdybyste si je dopředu zaplatili již doma v ČR.
 
Výběr z možností jídla na zájezdech bývá vždy uveden u popisu zájezdu a je uveden jako možnost „fakultativně“, kdy si můžete jednotlivé možnosti stravy zakoupit již předem, kompletně s celým zájezdem.

Jak mít o všem přehled?

Takový majitel stavební firmy to má složité. Nejednou má své stroje a další techniku, jež pořídil za hříšné peníze, na více místech najednou, občas mu tato zařízení i průběžně putují z místa na místo, mají nemalou spotřebu pohonných hmot, jež nejednou přímo ‚tečou proudem‘, a je tak prakticky nemožné je ohlídat. I kdyby takový šéf osobně zajel na jednu stavbu, kdo ví, zda by stihl sledovat vše aspoň na této; a na těch ostatních by se zatím dělo kdovíco.

rypadlo

Pak má takovýto podnikatel pochopitelně i zaměstnance. Musí je mít, protože v jedné osobě se žádná kloudná stavba nepostaví. Ovšem jsou to pochopitelně vesměs cizí lidé, pracující pro onoho podnikatele jenom a pouze proto, aby si vydělali. Přátelství a důvěra tu nesehrávají velkou roli, kamarádíčkování se zaměstnanci se navíc ani nevyplácí. A tak je nasnadě, že zaměstnancům není nic do šéfových záležitostí, a když je zkrátka příležitost, občas si i přilepší bokem. Tu si půjčí techniku na nějaký melouch, tu se nějaké ty pohonné hmoty načerpají místo firemních strojů do soukromého vozu. A když se nikdo nedívá, proč by se takoví zaměstnanci také neulili, že? Neodběhli si z práce nebo si v ní neschrupnuli.
A náš šéf to tak má hodně těžké. Tedy pokud si nepořídí něco, co za něj zvládne sledování strojů. Tedy RMC systém, jenž nabízí mimo jiné i GPS sledování stavebních strojů a stavební techniky.

Tento systém je univerzální, je ho dnes možno nainstalovat skoro na každý stavební stroj od libovolného výrobce. A tento systém pak už sám majiteli ohlídá:

  1. potřebné provozní parametry motoru
  2. provozní parametry pracovních příslušenství stavebních strojů
  3. a také na minimum omezí riziko krádeže pohonných hmot či rovnou celých strojů

A kdo by neuvítal něco, co mu může tolik prospět, že? Co dokáže sledovat jeho techniku a navíc mu dávat i průběžně hlášku o tom, co a jak se kde děje, případně neděje, i kdyby se dít mělo. Co mu:

lopata

  1. ohlídá lidi, zda pracují
  2. zkontroluje spotřebu paliva
  3. sleduje provoz strojů
  4. ohlídá plnění plánu
  5. a třeba také výrazně zjednoduší ‚papírování‘, ať už jde třeba o technické prohlídky, organizaci práci a podobně.

Kdo z podobných podnikatelů by něco takového nechtěl nebo i vysloveně nepotřeboval, že? Zejména když zkušenosti zákazníků ukazují, že to přináší až pětatřicetiprocentní úsporu provozních nákladů. Což jsou hodně velké peníze.