Drsná země, jemná whisky

Když se řekne Ir, člověk si automaticky vybaví spíše podsaditého chlápka s rezatými vlasy, případně pihami. Populace v Irsku svého času díky emigraci silně klesala, ale dnes se vše v dobré obrací a lidé se do své země naopak vracejí. Dokonce je tam vyšší porodnost než ve zbytku Evropy. Irsko je i oblíbenou zemí pro ty, kdo se chtějí naučit anglicky a do toho si přivydělat. I když se zde mluví nejen anglicky, ale také irsky. Tento jazyk ale neovládá celá populace, jen její část. Také se říká, že jsou Irové díky své bodré a veselé povaze, muzikálnosti a lásce k pití blízcí Čechům. Češi se tam rozhodně většinou cítí dobře.

chata

Když se vylodíte v Irsku, dýchne na vás určitá melancholie. Je to ostrov, takže tam musíte trajektem nebo lodí nejlépe z Anglie, případně letět letadlem. Dost často tu prší, ale máte-li štěstí, chytnou vás jen drobné přeháňky a díky skoro neustávajícímu větru zase rychle uschnete. Ani nemá cenu vytahovat pláštěnku. Irsko je zemí mnoha barev. Hlavní barvou je zelená, která vévodí i svátku patrona země svatého Patrika. Ten se slaví nejen v Irsku, ale po celém světě. Právě díky mnoha emigrantům se stal skoro všude populární. A že Irové umí slavit! Tancem, hudbou, pitím, zpěvem. S Irem se nesázejte o to, kdo toho víc vypije. Dost určitě byste prohráli.

moře

Navštívit některou z místních hospod nebo některý zbarů je povinností. Určitě vás uchvátí jejich atmosféra, a když budete mít štěstí, bude hrát i živá hudba. Ta hraje po hospodách, ale i na ulicích často. Ochutnáte výborné silné pivo a dobrou whisky. Večer vám uteče, ani nebudete vědět jak.

Irsko má jednu zvláštnost, nevyskytují se tam vůbec žádní hadi. To je výhodou, když se pohybujete po skalnatých útesech a po vřesovištích. Člověk by je tam jinak v teplé letní dny očekával. Prý je z ostrova vyhnal právě jeho patron svatý Patrik.