Můžu bydlet v Praze?

Bydlet v hlavním městě České republiky už dnes nemůže každý. Vyplývá to ze statistik, které vypracovaly firmy Central Group a KPMG. Tyto údaje poměřují, jak dlouho si průměrný pracující občan města musí vydělávat na nový byt. Pražan by si na nový byt musel šetřit všechny peníze po dobu 12,1 roku, loni by musel šetřit pouze 11,5 roku. Situace se má navíc nadále zhoršovat.
 zateplování fasád

Důvod růstu cen

Podle společnosti Central Group je na vině hlavně na straně úřadů, ty poslední dobou značně omezily počet stavebních povolení pro nové budovy. Nabídka nových volných bytů tak dramaticky klesá, zatímco poptávka po nich se neustále zvyšuje. Vytváří se tak propast, která rychle žene ceny bytů vzhůru. Šéf Central Group, Dušan Kunovský se situace nevyvíjí dobře. Cena bytů by podle něj měla stoupat v řádu nějakých 15 %, ceny však rostou zhruba o 40 %. Tímto tempem se dá očekávat, že ceny pro příští rok opět stoupnou. Podle předběžných odhadů by se měla statistika pozastavit na čísle 12,7 let.
 

Praha v porovnání se sousedy

Díky již zmiňovaným důvodům se Praha v tomto ohledu řadí mezi nejhorší velká evropská města. Lépe je na tom i slovenská Bratislava, zdejší občan by na byt vydělával pouze 9,6 let. Velmi podobně jsou na tom naši sousedé z Rakouska s 9,9 lety. Polská Varšava je naopak v tomto ohledu jedním z nejúspěšnějších měst, na nový byt je tu třeba ušetřit platy za 6,1 let. Dlouhodobě se dobře drží německá města. Mnichov má sice ceny bytů lehce vyšší (potřebujeme 9,9 let), ale ostatní města jako Berlín (6,4 let), Hamburk (6,7 let) nebo Kolín nad Rýnem (5,9 let).
 zatažená obloha

Situace v Česku

Neuspokojivé ceny bytů naštěstí nenásledují ostatní česká města. Nejlépe si vede Ústí nad Labem, kde jsou ceny o více než polovinu nižší. Dalšími výhodnými městy jsou Kladno, Ostrava, Pardubice nebo Liberec.