Kde vzít peníze na bydlení?

Když se nad tím zamyslíte, musíte určitě stejně jako já dospět k názoru, že se my lidé bez peněz jednoduše neobejdeme. Musíme si prostě každou chvíli něco koupit, musíme nejednou využívat někým jiným poskytované služby, a je logické, že kdybychom neměli peníze, neměli bychom ani možnost získat to, bez čeho se nelze obejít. Zadarmo by nám nikdo nic nedal a ani by pro nás nic neudělal, a my bychom se tak každou chvíli ocitali v komplikované situaci a trpěli tím.

Neměli bychom to ani ono, a obvykle bychom ani neměli kde bydlet. Protože jak bychom sehnali svou střechu nad hlavou, kdybychom si na ni nevydělali, že? To abychom pak žili někde v jeskyni nebo jiném provizoriu, což ale u moderního člověka vůbec nepřipadá v úvahu.

eurová kulička

A protože my lidé obvykle nějaké peníze míváme, ale nebývá jich zase až tak moc, je docela běžné, že je pro nás problém si nějaký dům nebo byt koupit. Nemovitosti jsou drahé a financovat je z vlastních úspor je tedy v naprosté většině případů nepředstavitelné. A abychom tedy měli, jak si bydlení pořídit, využíváme obvykle hypotéky.

S hypotékou si jde pochopitelně pořídit nemovitost do soukromého vlastnictví. To víme všichni. Ale ne všichni víme, že se u nás nabízí i hypotéka na družstevní byt FAHD. Ano, i družstevní byt si můžeme pořídit na hypotéku. Můžeme ho mít a také ho postupně po dlouhou řadu let splácet.

eura v kapse

A proč někdy upřednostnit koupi družstevního bytu před nějakým tím soukromým? Především proto, že jde o levnější typ nemovitosti, jež se ale přesto do značné míry vyrovná nemovitosti soukromé. Díky nižší ceně se totiž logicky najde více lidí, kteří něco takového mohou zaplatit nebo zvládnout díky nižší hypotéce. Která je sice o něco nevýhodnější než hypotéky sloužící ke koupi vlastní nemovitosti, ale přesto prokazuje dobré služby všem, kteří chtějí kvalitně bydlet.