Jak správně nosit miminko

Nošení miminka je trochu kontroverzní téma a maminky, které děti nosí v šátku nebo nosítku, jsou často hanlivě označovány jako „biomatky“ nebo „lesany“. Nošení však může pro miminko znamenat mnohé výhody, pokud je nošeno správně. Na trhu se bohužel vyskytuje spousta nosítek, které neumožňují zdravé ergonomické nošení . Stejně tak i do šátku lze uvázat nevhodně. Určitě se nejprve o všem důkladně informujte.
mimčo tatínka
Obecně platí, že miminka můžete nosit už od narození. Proč je to pro ně – i pro vás – dobré?
· Kontakt mezi miminkem a rodiči – miminko se cítí bezpečně, slyší tlukot srdce, na které je zvyklé z bříška. Stejně tak za chůze cítí pohyby podobně tak, jako když bylo v břiše.
· Poloha miminka je podobná té prenatální, což mu opět dává pocit bezpečí.
· Miminko je zahříváno matčiným tělem.
· Nošení podporuje citový vývoj miminka, díky fyzickému kontaktu.
· Lepší možnost psycho-motorického vývoje, protože miminko má ze šátku nebo nosítka výhled a může lépe sledovat okolní svět. Kromě toho není nošeno pasivně, jak si mnozí mylně myslí, ale i v nosítku dítě musí zapojovat různé svaly.
· Maminka má volné ruce, což ocení, pokud má uplakané miminko a potřebuje něco udělat nebo se musí věnovat dalšímu dítěti.
· Můžete vyrazit do míst, kde se s kočárkem nedá projet.
· Ergonomické nošení nahrazuje tzv. široké balení a napomáhá správnému vývoji kyčlí.

Jak vypadá ergonomické nošení?

· Dítě má prohnutá záda, čím je menší, tím prohnutější jsou. Je to pro to, aby se nezatěžovala páteř.
· Dítě je v šátku nebo nosítku podsazené tak, že kolínka jsou výš, než zadeček, jeho nožičky tak mají tvar písmene M.
· Miminko, které nedrží hlavičku, ji má zajištěnou lemem šátku nebo nosítka.
· Miminku do šátku nebo nosítka nedáváme dupačky, protože by táhly prsty u nohou – ideální jsou tepláky a ponožky.
· Miminko se nenosí čelem dopředu. Zaprvé to neumožňuje ergonomické nošení, za druhé je tak dítě vystaveno velkému množství vjemů, před kterými se nemá kam schovat.
· Větší miminko můžete nosit i na zádech, což pro vás bude možná pohodlnější.
· Noste vždy jen ve speciálních šátcích a nosítkách. Pozor na nekvalitní padělky, o šátky se vhodně starejte, abyste nenarušili jejich speciálně tkanou strukturu.
mimčo v šátku
Pro novorozence je vhodné nošení v šátku, buď elastickém, který se lépe váže, nebo bavlněném s příměsí s menší gramáží. Můžete zvolit i nosítko s novorozeneckou vložkou, které pak bez vložky využijete ještě po dlouhou dobu. Oceníte ho i ve chvíli, kdy vaše dítě již bude dávno běhat, ale bude si chtít odpočinout na výletě.