Ze střešního šindelu můžete vyrobit pergolu, altán i krmítko pro ptáky


Stavíte zahradní přístřešek nebo podobný typ stavby a přemýšlíte nad tím, jaký materiál použít na střešní krytinu? Možností je celá řada, a pokud preferujete něco vzhledově atraktivního a zároveň lehkého a cenově dostupného, můžete vsadit na hnědou střešní krytinu šindel https://www.pergoly-trutnov.cz/prislusenstvi/51-stresni-krytina-sindel-hneda, z asfaltových plátů pokrytých kamennou drtí.

zahradní altán

Zdravotně nezávadný a trvanlivý materiál

Kdysi dávno se používal tzv. térový papír a jiné izolační stavební hmoty na bázi dehtu. Dehet je velmi levný a tak se využíval poměrně hojně v první polovině dvacátého století. Jenže se zjistilo, že je velmi toxický díky jeho vysokému obsahu tzv. polyaromatických uhlovodíků. Od počátku sedmdesátých let je jeho výroba zakázána a je nahrazen bezdehtovým asfaltem, který vykazuje výrazně nižší, v podstatě neškodné množství těchto látek.

střešní tašky bobrovky

Můžete tedy asfaltový střešní šindel bez obav využít na jakoukoli střešní krytinu např. pro altánek, pergolu nebo stání pro auto, a to i tam, kde se pohybují malé děti. Asfaltové šindele se vyrábí v několika barevných provedeních a tak není problém některému z nich dát přednost tak, aby uspokojil vaše estetické cítění.

Krmítko pro ptáky

Máme pro vás tip, jak zajímavě oživit vaši zahradu a k dotyčnému přístřešku připojit další ozdobný a zároveň funkční prvek – krmítko pro ptáky s šindelovou střechou. Zhotovíte jej poměrně snadno, základní konstrukci může tvořit základová deska z masivního dřeva a na ni vztyčíte dřevěné hranoly, řekněme o průřezu 3 x3 cm. Na ně posadíte sestavené krovy, lepené speciálním lepidlem na dřevěné spoje, a na krovy připevníte opět lepidlem či malými hřebíčky střešní základnu ze dvou překližkových desek, aby tvořily sedlovou střechu. A na překližky pak budete stejným lepidlem, jakým lepíte krovy, nalepovat střešní šindel. Ten si předem nařežete na pásy, široké 4 cm, a z každého pásu pak nařežete repliku střešních tašek 4 x 5 cm, kterým nůžkami zaoblíte do kulata rohy, aby vypadaly jako tašky bobrovky. Bobrovky budete pokládat přes sebe, jak to dělají pokrývači, a výsledek vaší práce vás jistě mile překvapí.