Zahradničení na balkonech a za okny

Máte rádi zahradničení, ale žijete v bytě, kde máte k dispozici pouze omezený prostor balkonu nebo hůře, pouze okenní parapety?
V dnešní době je celkem běžnou věcí, že se na balkonech po večerech už pouze nepopíjí víno, ale zalévají truhlíky s rajčaty, paprikami a podobně.
Stejně tak za okny neuvidíte už pouze muškáty, ale četné druhy bylinek a jahod.
Ve větších marketech bez problému seženete různé velikosti truhlíků, klasických i zavlažovacích, které vyberete dle svých prostorových možností.

rostlina

Do oken pak tzv. zahrádky, tedy skládací okenní zábrany na truhlíky, které jednoduše namontujete na plastový okenní rám bez jeho poškození nebo navrtáte. Zahrádky existují také v podobě malých plotů, nejčastěji bílých a hnědých, které jsou z vysoce kvalitního plastu, odolného proti slunečnímu záření a mrazům a není je tedy potřeba natírat barvou.
Stylové balkonové stojany na truhlíky můžete také vyrobit z dnes již často využívaných palet.

jahody

Pokud máte větší balkon, můžete si v podstatě vybrat dle svého uvážení, jaké plody budete chtít sklízet. Nejvděčnější balkónovou zeleninou jsou rajčata. Ta potřebují hlavně dostatek slunce, objemnou nádobu a zálivku, nejlépe každý večer, kdy přestane pražit slunce. Na to pozor, nikdy nezalévejte během dne při silném slunečním záření, rostliny byste si tak mohli zbytečně spálit. Na balkon si můžete koupit klasickou odrůdu tyčových rajčat, která narostou poměrně do větší výšky. Naproti tomu na okenní parapet se hodí spíše rajčata keříková, což je zakrslejší odrůda.

Na okenní parapety, kde jsou možnosti omezené, je vhodnější vybírat z rostlin, které rodí více plodů. Nevyplatí se na příklad ředkvičky, které sice rychle rostou, ale za téměř dva měsíce sklidíte v podstatě dva svazky, za které v obchodě zaplatíte pár korun. Ředkvičky jsou vhodné ke konci léta, kdy už v podstatě za oknem nic jiného vyrůst nestihne. 

rajče

Jinak jsou vhodnější vedle rajčat ku příkladu různé typy paprik, jako beraní a kozí rohy. Z ovoce se na parapetech daří především jahodám a bylinkám, které můžete sklízet v podstatě během celého roku. Pokud je schováte před mrazem, a nebo je na okně můžete nechat, na zimu schovat pod jehličnatými větvemi a na jaře se zase obnoví. Na začátku sezóny zasejte pažitku, tymián, majoránku, rozmarýn, mátu a oregano. Přesaďte je do většího truhlíku s lehčím substrátem pro bylinky a máte až do konce roku vystaráno. V průběhu sezóny pak vysévejte bazalku nebo koriandr.
 
Nezapomeňte zalévat odstátou vodou.