Písek do pískových filtrů je součástí vybavení každého většího bazénu

Jak daleko od bazénu

Při výstavbě bazénu pečlivě zvažte, kam umístíte technologické zázemí, tedy čerpadlo a filtrační zařízení. Vzdálenost od nádrže by neměla být příliš velká, ani příliš malá. Jestliže bude moc daleko, čerpadlo nebude zvládat svou práci a sací výkon se výrazně sníží. Naopak v krátké vzdálenosti je zas koupání zbytečně ovlivněno hlukem běžícího elektromotoru.

dovolená

Kartušovou nebo pískovou

Kartušové – jsou primárně určeny pro malé nádrže, většinou postačí u zahradních nafukovacích bazénků nebo plastových nadzemních sezónních typů, jejichž objem nepřesáhne sedm kubíků. Jejich výhoda je nasnadě – jsou velmi levné a jako filtrační náplň slouží kartuše vybavená skládanou papírovou vložkou. Ta se ovšem hůře čistí a musí se častěji měnit, zhruba čtyřikrát v průběhu letních měsíců. Ke kartušové filtraci by se neměla připojovat žádná další externí zařízení vzhledem k jejímu nízkému výkonu.
Pískové – čerpadlo vhání vodu do nádoby s křemičitým pískem https://eshop.techneco.eu/Pisek-do-piskovych-filtru a v něm se zachytí většina nečistot fyzikálního původu. Tímto způsobem se vybavuje většina bazénů. Výhodou je efektivní očista bazénové vody a možnost připojit podružné systémy, jako je bazénový vysavač nečistot ze dna nebo solární ohřev. Písek musí být speciálně určený pro tyto účely, nejčastěji se volí v zrnitosti od 0,5 do 1,3 mm. Životnost jedné náplně bývá v rozmezí tří až pěti let.

krytina

Zapojení a provoz

Pochopitelně lze jednoduše filtraci i s čerpadlem zakoupit ve specializovaném e-shopu a instalovat celý systém svépomocí, jde však o složitější zařízení se šesticestným ventilem. Technicky méně zdatným lidem se doporučuje alespoň odborná konzultace nebo montáž zkušeným technikem. Ten by vám měl být schopen vysvětlit všechny funkce výrobku a také, jak postupovat při případných závadách. Některé z nich lze odstranit i bez přivolání pomoci, jiné vyžadují odborný zásah.